Bērnu veidotās animācijas filmas „Lustīgi, kustīgi Ungurmuižā” PIRMIZRĀDĒ 2015. gada 3. oktobrī UNGURMUIŽĀ dalībniekus sagaidīja kāda noslēpumaina princese, kura bija atceļojusi no barokālā 18.gs.. Kopā ar viņu skatītāji iepazinās ar Ungurmuižas tējas namiņu sauktu arī par Lustūzi. Izrādās tas ir rātns un mierīgs tikai tad, kad strādā Ungurmuižā par tējas namiņu. No darba brīvajā laikā viņš atdzīvojas un dodas meklēt draugus un jaunus piedzīvojumus. Filmiņā ir gan vēsture, gan jautri piedzīvojumi. Animācijas un vēstures darbnīcu vadītājas animatore Dace Liepa un mākslas vēsturniece Ingūna Podžuka uzskata, ja vēlamies padziļināt bērnos izpratni un interesi, ir jāapvieno zināšanas un prasmes no dažādām jomām un skolas mācību priekšmetiem. Darbnīcas notika rotaļīgā gaisotnē, caur jokiem runājot par nopietno – kultūrvēsturi, restaurēšanu, mākslu, animāciju un mūziku. Animāciju parasti uztver kā izklaidi, bet mēs mēģinājām apvienot šīs it kā dažādās lietas vienā bērnu veidotā animācijas filmā. Tā ir laba iespēja, katram skolēnam ārpus skolas mācību procesa vispusīgi pilnveidoties, tā attīstot savus talantus un arī atklājot kaut ko jaunu. Bērniem animācijas kadrus palīdzēja nofilmēt Silva Liepa, Katrīna Dobrāja-Pūre un Polīna Vitkovska, meitenes, kuras bērnībā kādreiz pašas ir piedalījušās vairākās animācijas darbnīcās un nu turpina dalīties ar bērniem savā pieredzē.

Baroka laika princese bija patīkami pārsteigta par vokālo grupu „Pogas”, kā arī par Salaspils Mūzikas un mākslas skolas klarnetistu, pianistiem un vijolnieku ansambli, jo viņi klausītājus apbūra ar mūziku no senajiem laikiem. Mūzikas darbnīcās ar jaunajiem mūziķiem un dziedātājiem darbojās lieliski pedagogi Dace Robule, Kristīne Matule, Nataļja Ivanova un Vilnis Borovskis, tā kopējiem spēkiem studijā „Lauska” ieskaņojot filmu.

Animatore Dace Liepa kopā ar mazajiem animācijas māksliniekiem uzdāvināja Ungurmuižai un tās saimniecei Ievai Malceniecei pašu lielāko zīmēto kopdarbu – fonu ar animācijas personāžiem no vienas filmas epizodes. Projekta mākslas darbnīcās bērnu zīmēšanas prasmes palīdzēja pilnveidot vizuālās mākslas skolotājas Līga Turka un Zane Skrastiņa.

Pasākuma noslēgumā bērniem bija sagatavoti uzdevumi – atpazīsti Ungurmuižu detaļās. Meklēšanas spēles uzvarētāji no princeses saņēma pasākuma uzlīmi un saldo čupa-čupu. Par laimi visi dalībnieki, vai nu pašu spēkiem, vai piepalīdzot vecākiem, spēja tikt galā ar uzdevumu, saņemot balvu, varēja doties rotaļās muižas parkā.

„Esam ļoti priecīgas par šo projektu kopumā. Sadarbība ar Ungurmuižu un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, Limbažu Bērnu un jauniešu centru, Salaspils Mūzikas un mākslas skolu,  Cēsu pilsētas Mākslas skolu, Stalbes vidusskolu, studijām “JetMedia” un “Lauska” kā arī ar vokālās grupas „Pogas” mazajiem dziedātājiem vainagojusies ar skaistu kopdarbu – bērnu veidotu animācijas filmu „Lustīgi, kustīgi Ungurmuižā”. Filmiņu pacentīsimies parādīt arī citur Latvijā.” – stāsta režisore Māra liniņa un animatore Dace Liepa, – „paldies arī visiem individuālajiem dalībniekiem, kuri pieteicās darbnīcām un viņu vecākiem, kuri bērnus atveda uz Ungurmuižu.”

Projekts norisinājās ar Vidzemes plānošanas reģiona, Valsts Kultūrkapitāla fonda, A/S LVM, Salaspils novada domes, Ungurmuižas, Limbažu BJC un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atbalstu.