Mākslinieka darbistabā – Gleznotāja Antra Ivdra

2302

Šobrīd Berga bazāra Operas Fonda telpās, sadarbībā ar galeriju Pegazs, apskatāma gleznotājas Antras Ivdras gleznu izstāde. Ir dzirdēts, ka viņa, iespējams, ir vislielākā kubiste no visiem zināmajiem latvju kubistiem. Viņas gleznās atradīsit daudzdimensionālu pasauli, kurā acīm gribas ienirt dziļi un nekāpt ārā, līdz nebūs atklāti vai vismaz uztaustīti visi tajā iegleznotie noslēpumi, līdzās katras gleznas spēcīgajai emocionālajai pēcgaršai, kas saglabājas ilgi.

Antras Ivdras darbos var saskatīt plastiskas cilvēka ķermeņa aprises, vien nojaušamas mūzikas instrumentu kontūras, ūdens atspulgus, puzles gabaliņus un daudz viegluma…, ieraudzīt interesanti risinātu Eiropas nolaupīšanas ideju ar pazīstamu veikalu zīmoliem, un daudz skaistas abstrakcijas, kuras „plīsuma” vietās negaidīti pazib kāds nošu fragments, avīžraksta gabaliņš vai kāds cits konkrēts simbols….

Eksaltēts kolorīts, krāsu laukumu ritmikas ekspresionalitāte un dinamiskums, agresivitāte gleznojuma spriegumā un arī attieksmē pret īstenību, kura ne vienmēr viņai ir viennozīmīga, – tā savulaik, raksturojot Antras Ivdras glezniecību, rakstījis viens no viņas pedagogiem, gleznotājs Uno Daņiļevskis.  Bet pati Antra teic, ka viņa glezno to, kas liekas svarīgs – ar sev vien zināmiem glezniecības kritērijiem. Antras Ivdras darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā, Zviedrijā, Somijā, Grieķijā, Polijā, Vācijā, Austrijā un Krievijā, tie ir Lietuvas mākslinieku savienības īpašumā, Tukuma muzeja kolekcijā un Zervas Art kolekcijā Grieķijā. Māksliniece aktīvi piedalās dažādos starptautiskos simpozijos, bet mēs viņu apciemojam vienā no Antras Ivdras darbistabām, kas atrodas netālu no Brīvdabas muzeja.

http://ivdra.lv/